metabolikus-szindroma_pic3

Amit a metabolikus szindróma kapcsán tudnod kell

Mi is az a metabolikus szindróma?

Metabolikus szindrómának nevezi az orvostudomány azokat az eseteket, ahol egy embernél az anyagcsere több, egymással párhuzamos zavart mutat. Ezek a zavarok támadhatnak a zsíranyagcserében, a szénhidrát anyagcserében, de kapcsolatosak lehetnek az elhízással és a magas vérnyomással is. A metabolikus szindróma ezek együttes jelenlétét jelenti.

Mik a metabolikus szindróma tünetei?

A fentiek alapján sejthető, hogy az egyik tünet az elhízás és a súlytöbblet kialakulása, de ide tartozik a magas vérnyomás, -, vérzsírszint, illetve a magas vércukor-, vagy inzulinszint is. Nem könnyű feltétlenül azonosítani, hiszen ezek a tünetek számos egyéb betegségre is utalhatnak, bár a kezelésük szerencsére nem feltétlenül áll ellentmondásban. 20 év felett egyre gyakoribb probléma, mely nem válogat nők és férfiak közt, bár nők esetében a metabolikus szindróma általában hamarabb kerül felfedezésre annak kapcsán, hogy a hölgyek szeretnék a testsúlyproblémáikat kezelni.

metabolikus-szindroma_pic1

Mi áll a metabolikus szindróma hátterében?

Olykor vissza lehet vezetni genetikai hajlamra, de a metabolikus szindróma elsődleges oka az egészségtelen életmódban rejlik. A többlet kalóriabevitel és az alkoholfogyasztás kimondottan, de általában a helytelen táplálkozás és a vele párosuló mozgásszegény életmód okozója lehet a metabolikus szindróma kialakulásának. A túlevések mellett gondot jelenthet a túlzott sóbevitel is, ami hosszútávon vérnyomás emelkedést okozhat.

Hogyan lehet diagnosztizálni a metabolikus szindrómát?

Ahhoz, hogy a vér zsír és cukorszintjét meg lehessen állapítani, szükséges egy vérkép. A tüneteggyüttesek ismeretében és a laborvizsgálat eredményével már meg lehet ítélni, hogy metabolikus szindrómáról van-e szó. Ez abban az esetben áll fenn, ha az elhízás mellett két másik fő anyagcsere is érintett és zavart mutat. Sajnos a szervezet nem működik mindig olyan egzakt paraméterek szerint, hogy minden emberre általános paramétereket lehessen írni, de az orvostudomány legalábbis közelít efelé, és meghatározta az anyagcsere zavar négy fő területének kritériumait. Ha a vizsgálatok eleget tesznek ezeknek, kimondható a metabolikus szindróma megléte.

  • Elhízás: a haskörfogat meghaladja a férfiaknál 94, nőknél 80 centimétert.
  • Vérnyomás: 130/85 felett van.
  • Zsírháztartás: míg a trigliceridszintek 1,7 mmol/l feletti értéket mutatnak, addig a jó koleszterinszint alacsonyan marad, ami alapján a férfiak körében 1,03 mmol/l alatti, nőknél 1,29 mmol/l alatti HDL szintről beszélhetünk.

Szénhidrát anyagcsere: a beteg korábban diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegsége van, és az éhgyomori vércukra átlépi 5,6 mmol/l-t. Ha csak a résztünetek adottak, tisztázni kell, fennáll-e inzulinrezisztencia, illetve szükséges egy glükózterheléses tesztet is végezni.

Hogyan kezelhető a metabolikus szindróma?

Amilyen egyszerűen, sokak számára olyan nehéz a válasz: életmódváltással. Fontos a mozgás, de még fontosabb az étrend szabályozása. Érdemes áttérni az alacsonyabb glikémiás indexű étkekre, ami zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonából, adott minőségű és mennyiségű sovány húsokból áll. Emellett fontos a rendszeres mozgás is, főként olyan mozgásformákkal, amik jobban égetik a kalóriát: kocogás, futás, biciklizés és evezés. Lehetőleg a héten háromszor másfél órát űzzük ezeket vagy hasonló sportokat, miközben lényegében véve cukorbeteg diétát tartunk.

Esetenként szükség lehet a metabolikus szindróma gyógyszeres kezelésére, de itt a cél a tünetek kordában tartása, amíg az életmódváltás meg nem hozza a hatását. Végeredményben a gyógyszer elhagyható lesz, ha a beteg kitartóan tartja az új életmódot.

Gyógyítható a metabolikus szindróma?

Amennyiben még szervi károsodás nem következett be – legfeljebb a máj zsírosodott el kissé – egy megfelelő életmódváltással a betegségből akár teljesen fel lehet épülni, de a metabolikus szindróma mindenképpen kordában tartható. Még ha szervi károsodás okán szükséges is marad a gyógyszerszedés, ha a páciens le tud fogyni és tartja magát a diétához és a rendszeres testmozgáshoz, akkor gyógyultnak tekinthető.

metabolikus-szindroma_pic2

Milyen szövődményekkel jár a metabolikus szindróma?

A metabolikus szindróma kitartó megléte és kezeletlensége növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Hiszen egy éveken át fennálló és kezeletlen magas vérnyomás és egyszerre meglévő magas zsírszint az erek szűkületéhez és elzáródásához vezethet. Ez legrosszabb esetben stroke-ot is okozhat, de az agyi vérelzáródás vagy egy szívinfarktus sem zárható ki.

Összességében a metabolikus szindróma az a betegség, amit jobb idejében kezelni. Sajnos az életmódváltás nem mindenkinek egyszerű, és fontos a család támogatása is, pláne a kezdetekben. Sok esetben ez az életmódváltás akkor működik a legjobban, ha a teljes háztartás meglépi. Ez egyfelől az érintettnek is segítség, de sok esetben a család többi tagja is valamilyen káros módon érintett, és neki magának is érdemes váltania. Elvégre egy konyhában főznek, és valószínűleg a közös programok is kimondottan mozgásszegények.